Carbotech - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
Carbotech, discutii generale
Acidutzul
mesaj Jun 1 2012, 11:05 AM
Trimis la #1


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



Ieri am montat amortizorul si totul e ok... Luni sunt pe Hring.

Placutele Carbotech RP2 fac o galagie colosala. La inceput era amuzant, acum chiar imi e rusine sa merg prin oras. Si daca tot am mers 400 km cu ele si calcau pe disc destul de bine, am zis sa ies pe autostrada, sa le trec prin acel "heat-cycle" pe care il cere si descrie Carbotech pe instructiunile din cutie (franari repetate pana la fade, apoi racire).

Am iesit pe autostrada si am inceput sa franez repetat de la "139" in jos, asteptand un semn de fade. Dupa un timp, raspunsul franei parea ca nu ar mai fi la fel de prompt, insa toata eficienta franarii era acolo (puteam sa induc actiunea ABS-ului prin frana progresiva). Tot asteptand sa apara fade-ul, am ajuns la pasarela de intoarcere de la Bolintin, si am oprit un pic sa vad daca miroase frana, daca s-a pus material din placuta pe disc, etc.

Cum m-am dat jos din masina, am vazut cum iesea fum din placute iar discurile erau incandescente. Am sarit inapoi la volan si am plecat imediat la racire. Dar nu m-am abtinut sa mai verific o data frana... intr-adevar, nu mai era asa prompta, dar in continuare foarte eficienta. Nu au aparut vibratii in discuri (Tarox) (IMG:style_emoticons/default/Nail Bitting.gif) ... doar vopseaua de pe etrieri s-a copt.

In concluzie, daca vreti placuta nesmtit de buna la temperaturi, Carbotech RP2 e o solutie de luat in calcul. Ma intrebam pe drumul de intoarcere ce trebuie sa le fac ca sa le duc la fade... eventual sa pun autogenul pe ele. Grija insa la disc, lichid, furtune.

Bafta!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

mesaje in acest topic
- Acidutzul   Carbotech   Jun 1 2012, 11:05 AM
- - BSH   Wow, vreau si eu d`astea...pacat ca mi`am ...   Jun 1 2012, 12:44 PM
- - vusiman   chiar sunt curios ce preturi au?   Jun 1 2012, 12:45 PM
- - Chuckie   nu mari...eu o sa imi comand in perioada imediat u...   Jun 1 2012, 01:09 PM
- - vusiman   eu cand am cerut pret am primit ceva in jur de 125...   Jun 1 2012, 01:25 PM
- - Acidutzul   Gasiti aici preturile exacte pentru placute (mie m...   Jun 1 2012, 02:24 PM
- - Dr.Silviu   Bravo! Facem club carbotech? Si il punem sef ...   Jun 1 2012, 05:43 PM
- - Acidutzul   Da, ne strangem toti si franam in acelasi timp... ...   Jun 1 2012, 08:39 PM
- - Chuckie   Vusi uite de la Carbotech Europe Renault Megane R2...   Jun 2 2012, 11:54 AM
- - BSH   Continuam aici discutia despre Carbotech.   Jun 2 2012, 03:23 PM
- - Acidutzul   Impresii Carbotech RP2 dupa track-day: impecabile....   Jun 6 2012, 06:13 PM
- - Chuckie   din cate tin minte tu ai pus placutele noi pe disc...   Jun 6 2012, 10:13 PM
- - Acidutzul   Discurile nu erau noi, dar niciun set de placute d...   Jun 7 2012, 11:20 AM
- - Chuckie   sincer nu ma prea intereseaza discurile...au fost ...   Jun 7 2012, 11:50 AM
- - GtSport   Carbotech sunt foarte dure, daca nu faci ture de r...   Jun 7 2012, 12:49 PM
- - OvidiuV   Eu o sa merg pe Pagid 19. Sunt mai scumpe, dar am ...   Jun 7 2012, 12:53 PM
- - Dr.Silviu   Eu am mers tare toate rundele si doar ultima tura ...   Jun 7 2012, 01:00 PM
- - Chuckie   silviu aici vorbim de teo.... el si cand merge inc...   Jun 7 2012, 01:04 PM
- - Dr.Silviu   Da, dar in care masina ti s-a facut rau?   Jun 7 2012, 01:07 PM
- - Chuckie   bine punctat ! am F   Jun 7 2012, 02:13 PM
- - Chuckie   daca mai vrea cineva carbotechuri in perioada urma...   Jun 11 2012, 07:12 PM
- - Danny_3MPS   Eu as incerca... Cat de repede vrei sa dai comanda...   Jun 11 2012, 07:38 PM
- - rex   Cand mi-am schimbat placutele Pagid RS4-4 cu altel...   Jun 11 2012, 09:55 PM
- - Chuckie   @dani vorbim si stabilim de comun acord...nu ma gr...   Jun 11 2012, 10:44 PM


Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 22nd September 2024 - 08:24 PM