Placute de frina - experientele voastre cu diverse tipuri - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
Placute de frina - experientele voastre cu diverse tipuri
bambu
mesaj Jan 21 2010, 02:43 AM
Trimis la #61


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Ideea nu a fost a mea, asa mi-au spus mai multi, o parte chiar acreditati. O sa mai studiez aspectul asta.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Jan 21 2010, 08:06 AM
Trimis la #62


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



M-ai facut curios cu topicul asta si am intrebat si eu pe st owner club sa vad ce zic si aia pentru ca in Anglia se duc destul de des pe circuit.

Concluzia discuri oem cu placute oem pe spate si ds2500 pe fata este cea mai buna combinatie. Eu eram chitit pe EBC discuri plus placute dar ei zic ca nu are rost cel putin la ST care are frane bune. Un upgrade bun ar fi furtune si lichid sport sau daca ai chef de cheltuit sistem de franare complet.

Bafta


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sicu
mesaj Feb 11 2010, 05:45 PM
Trimis la #63


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 4
Inregistrat pe: 6-August 09
Membrul Nr.: 277
Masina Personala:vw polo gti



Am 16000km cu yellow stuff de la EBC si pana acum sunt foarte multumit. Am schimbat si discurile stoc cu unele de la brembo si masina se opreste de la 180km/h foarte usor cand calc pedala brusc. Stoc am avut ferrodo care oricum nu trebuiau schimbate dar cand te mananca....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aureg88
mesaj Feb 15 2010, 01:55 PM
Trimis la #64


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 15-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 104
Masina Personala:Focus ST



Eu mi-am luat EBC Yellow-Stuff care o sa le pun pe discurile stock de Focus ST...astept sa vad cum o sa se comporte si revin cu impresii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Ford Focus ST ... 225HP, ITG Intake, EBC YellowStuff Brake Pads.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George
mesaj Feb 16 2010, 01:44 PM
Trimis la #65


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 849
Inregistrat pe: 16-June 09
Membrul Nr.: 110
Masina Personala:MY04 WRX STI



iti zic eu ... pana se incalzesc franeaza mai slab un pic. dupa sunt dementiale. rezista cu brio la circuit. iarna fac zgomot mai mult decat in sezonul mai cald.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Feb 16 2010, 02:25 PM
Trimis la #66


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Si discurile cum arata? Eventual specificati ce discuri aveti.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George
mesaj Feb 16 2010, 02:36 PM
Trimis la #67


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 849
Inregistrat pe: 16-June 09
Membrul Nr.: 110
Masina Personala:MY04 WRX STI



momentan stock brembo. o sa le schimb cu turbo groove din cauza de mica ovalizare cauzata de un alt sofer X(


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Nov 7 2010, 10:18 PM
Trimis la #68


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



A auzit cineva de Carbone Lorraine? E plina tara de Ferodo si EBC, voiam sa incerc si alte variante si apoi sa iau o decizie.

(IMG:http://s4.postimage.org/XYCJ.jpg)

Un magazin care comercializeaza CL mi-a spus ca CL Brakes sunt produse relativ noi, dar ca a observat o trecere tacuta de la Ferodo la CL in randul entuziastilor auto din Irlanda. Tot ei mi-au spus ca Citroen Sport (LOEB) le-au folosit constant in ultimii ani. Atunci cand au fost lansate in Irlanda, au oferit o garantie de tipul "money back" pentru ca erau convinsi de performantele placutelor si nimeni nu a returnat produsul.

Am vorbit cu cineva din UK si mi-a spus ca pe masina lui (Golf GTI), are instalat CL RC6 pe discuri stock si nu a avit niciodata probleme. L-am intrebat la ce se refera clasele RC6 si RC8 si cam care ar fi comparatia cu Ferodo DS 2500 si DS 3000. Mi-a spus ca RC6 sunt un pic peste DS2500 la capitolele rezistenta si eficienta, dar ca merg pe discuri stock fara probleme. Lasa mai putin praf pe jante decat cele de la Ferodo si prind foarte bine inca de la rece.
RC8 am inteles ca sunt un pic peste DS3000, dar si ca sunt mai galagioase, adica scartzaie la franare, unele scot si scantei. Caracteristicile sunt imbunatatite, nu sunt recomandate pe discuri OEM. In aplicatii de strada, mi-a fost recomandat RC6, la pretul de aprox. 200 Euro setul pentru rotile din fatza.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Nov 8 2010, 01:24 AM
Trimis la #69


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Despre CL , pot sa spun ca am vazut cu ochii mei cum scoteau scnatei la franare si asta dupa cateva sute de metri parcursi , iti poate cinfirma asta Vlad , Nicky. Discurile erau distruse dupa doar cateva mii de km , detaliile le poti afla de la sursa , eu ca si experienta proprie pot sa spun ca am fost foarte multumit de combinatia Zimmerman disscuri si Ferodo DS 2500 fata si Zimmerman disc ferodo Db...spate , intradevar iarna sau la rece cam usurel cu frana dar cand se incing un pic , frane tata , acum sunt pe discuri Zimmerman fata placute ferodo normale , si spattele este epuizat ..............la primavaraurmeaza


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Nov 8 2010, 01:58 AM
Trimis la #70


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Ce tare, merci, Cristi, eu credeam ca Vladutzu avea Ferodo DS 3000 si de-aia facea asa. Inseamna ca avea unele mai tari (RC6 sau 8). EU as vrea RC5+ sau RC6E pentru discuri stock si RC6 cu scartzaieli pentru discuri aftermarket (in loc de claxon). La franare, rotile fata au cel mai important rol, asa ca o sa ma concentrez asupra lor, pentru moment. Mai am 3 sferturi carne la placutele originale, dar alea originale nu tin bine la rece si am inteles ca placutele Carbon Lorraine sunt bune pe cam toata plaja de temperaturi. Ne mai documentam.

CL RC 6 Subaru -

CL RC5+ Grupa N -x


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Nov 8 2010, 02:32 AM
Trimis la #71


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Urat mai fac, prefer ebc..


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Nov 8 2010, 10:12 AM
Trimis la #72


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Super tare. Si mie imi scartaie DS2500 pe discuri stock, dar totusi...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Nov 8 2010, 11:04 AM
Trimis la #73


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Am vazut trenuri mai silentioase, iar scanteile...tot ar veni unu cu extintoru la semafor si mi-ar ovaliza discurile (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Nov 8 2010, 11:23 AM
Trimis la #74


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Eu am DS2500 pe discurile stock si nu`mi scartaie deloc.


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Nov 8 2010, 11:53 AM
Trimis la #75


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



Nicky, vezi ca a avut fusco o perioada. sunt EXTREM de dure, si fara discuri la fel de dure...iti nenorocesc discurile. dar fusco a zis ca franau mai bine ca orice icnercase pana atunci. si da, putea scoate si scantei.

CL de fapt fabrica frane pt TGV...cred ca de acolo copiaza sunetul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 8 2010, 02:13 PM
Trimis la #76


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Scartie pentru ca sunt noi cel mai probabil, ca nu o sa iti scartaie si dupa 15 mii km sau chiar mai putin.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dragostan
mesaj Nov 8 2010, 02:49 PM
Trimis la #77


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 461
Inregistrat pe: 3-June 09
Din: Bucuresti/Ploiesti
Membrul Nr.: 73
Masina Personala:Honda Civic 5D 1,8 exec



Nici mie nu-mi scartaie DS2500 pe discurile stock . Nu au scartait niciodata, nici cand erau noi-noute.


--------------------
Accord 2.0 MT, Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Nov 8 2010, 07:37 PM
Trimis la #78


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(bogdan_wrc @ Nov 8 2010, 10:53 AM) *
Nicky, vezi ca a avut fusco o perioada. sunt EXTREM de dure, si fara discuri la fel de dure...iti nenorocesc discurile. dar fusco a zis ca franau mai bine ca orice icnercase pana atunci. si da, putea scoate si scantei.


Sint curios de diferenta intre placutele astea si unele pentru strada dar bune - pe strada sau chiar pe circuite largi precum nurgburgring unde frinezi violent relativ rar iar intre 2 frine trec secunde bune, suficient sa nu mai apara fenomenul de fading. Probabil diferenta e nula cu mentiunea ca praful fierbinte in exces sau acele scintei iti nenorocesc lacul de pe jante si chiar de pe aripa/portiera, iar babele din cartier vor sti exact cind ati venit si plecat de acasa.

Rezistenta la fading e o proprietate pe care o masina pe strada ajunga s-o foloseasca mult mai rar decit puterea de frinare sau puterea motorului. Astfel niste placute de frina (+eventual discuri) de competitie sint un nonsens pentru o masina care merge preponderent pe strada (musca omorita cu AG-ul). Un disc sanatos + o placuta asemenea (zimmermann, ferodo, hawk, dba, rotora, brembo, samd) sint mult mai potrivite ca si paletica pentru musca pe care vrem noi s-o omorim.
In plus, discurile si/sau placutele de competitie dar nu numai (si doarte multe aplicatii pentru strada) au performante scazute la rece, deci iarna sau pe ploaie cind se merge si mai usurel si se racesc mult mai tare si mai repede frinele iar de incalzit se incalzesc greu... pot sa apara discutii.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Nov 8 2010, 09:07 PM
Trimis la #79


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Corect punctat Mituc, Vlad despre care vb mai sus a avut pe Leon 1M , CL nu stiu precis ce compozitie , dar dupa 1000 de km , discurile erau praf , si jantele la fel , s-a lipit pilitura aia de la placute pe jante si nu a mai putut fi scoase era ca dupa sudura , si eu cred , ca pt masinile noastre un set discuri mai bune decat cele OEM si niste placute gen DS 2500 ar fi idealul


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrt
mesaj Dec 23 2010, 01:32 PM
Trimis la #80


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 120
Inregistrat pe: 10-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 570
Masina Personala:Ford Fiesta ST



Am o intrebare legata de frane, am vazut ca multi au pe la semnatura upgrade de discuri de la EBC. A venit momentul sa schimb discurile, bat destul de tare la franare, iar pretul discurilor oem este exagerat de mare. Am cautat variante aftermarket, brembo nu produce pentru fiesta st, zimmerman nu si am gasit doar de la EBC, pretul fiind relativ ok. Cum se comporta variantele Turbogroove sau USR ca si daily use + franare puternica atunci cand e nevoie? Eu am deja un set nou de placute Ferodo si poate si asta constituie un impediment, nu stiu cat de bine pot fi asociate cu anumite tipuri de discuri.



--------------------
Colin Forever!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 21st September 2024 - 02:03 PM