" TROSNIT " puntea fata Golf 5 GTi - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
" TROSNIT " puntea fata Golf 5 GTi, Zgomot ciudat la plecarea de pe loc
CZ3
mesaj Jan 29 2010, 02:55 PM
Trimis la #61


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 236
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 176
Masina Personala:Mitsubishi colt CZ3



asa mi se aude si mie in stanga....jos cand plec putin mai tare cand se smuceste masina....exact ca la voi...si mi-au zis ca nu are nimic :|
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Jan 29 2010, 03:19 PM
Trimis la #62


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Pai nu prea are nimic. Cam la orice masina se intampla chestia asta. Pana acum stiu de masinile pe care le`am avut, mini cooper, cat si ale voastre acum. Problema e cu ungerea saraca a rulmentului de presiune al ambreiajului dupa ce a stat masina mai mult intr`un loc. Si eu simt aproape in fiecare dimineata cand plec. Nu e nimic grav dar depinde de la masina la masina. Ideea e sa nu se auda din ce in ce mai puternic.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SB_20_WOB
mesaj Mar 10 2010, 02:38 PM
Trimis la #63


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 92
Inregistrat pe: 9-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 568
Masina Personala:Volkswagen Golf V GTI



Eu aud un astfel de sunet in podea insa foarte rar si suspectez ca vine de la suspensie, nu de la motor. Am ridicat-o si pe elevator si am inspectat toate articulatiile insa n-am gasit nimic in neregula. Imi da senzatia ca e ceva care se "aseaza" din cand in cand.


--------------------
TURBO The replacement for displacement
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Mar 10 2010, 02:52 PM
Trimis la #64


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Pe platforma G5/AudiA3/Seat Leon este o problema cu bucsile mari de pe basculele fata.
Bascula prinde joc in interiorul metalic al bucsei.
Si la accelerari se aude un zgomot dar l-am auzit si la franari.
Am schimbat bucsle si dupa 3 luni zgomotul a reaparut.
Montat powerflex si am deja 1 an si ceva de cand nu am mai avut zgomotul ala.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SB_20_WOB
mesaj Mar 19 2010, 09:57 AM
Trimis la #65


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 92
Inregistrat pe: 9-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 568
Masina Personala:Volkswagen Golf V GTI



Hmmm, am trecut la rotile de vara de 18" si am inceput sa aud "trosnitura" mai des. Banuiesc sa aiba legatura cu suprafata mai mare de contact a rotilor de vara si implicit niste eforturi mai mari in momentul in care masina vireaza. O sa urc masina pe elevator si sa verific bucsile de care spune si bluey.


--------------------
TURBO The replacement for displacement
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CZ3
mesaj Mar 19 2010, 07:07 PM
Trimis la #66


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 236
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 176
Masina Personala:Mitsubishi colt CZ3



dak schimb din fundul gradinii rareori dar se intampla sa ii tronseasca in dreapta fata ceva cum v-am spus si mai demult......si chiar se aude foarte tare....odata i-am vazut pe unii de pe trotuar cand s-au intors sa se uite de la sunet......nici pana acum nu am aflat ce e...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mkvgti
mesaj May 11 2010, 10:20 AM
Trimis la #67


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 137
Inregistrat pe: 4-March 10
Membrul Nr.: 565
Masina Personala:Golf 5 Gti 2.0TFSI 200+ cp



salutare! Si eu am aceeasi problema,la mine se aude si in viraje,chiar si la viteza mica.ce imi recomandati?ce sa comand si de unde?
Ms frumos


--------------------
Golf 5 Gti, 2007, 2.0 TFSI , 200+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj Feb 18 2011, 12:22 PM
Trimis la #68


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



Vreau sa va descriu aici o problema pe care am avut-o si rezolvarea ei (sau cel putin una din ele), in speranta ca va va folosi. Eu nu auzeam acele pocnituri la plecari, ci la schimbarile de directie, dar cauza poate fi aceiasi (pocniturile la plecare sunt descrise ca simptom in pdf-ul atasat). Mai jos este practic o detaliere a rezolvarii prezentate de adyp2003 in postul 52.

Problema afecteaza mai des (info de la un inginer de service) Octavia 2 RS si Golf 5 GTI ED30, dar poate aparea la orice masina construita pe platforma PQ35 care are eventual si o suspensie mai tare. Dovada ca am patit-o si eu pe un Golf 5 2.0 TDI pe care am montat o suspensie sport.

Descrierea problemei: la schimbarile bruste de directie spre stanga/dreapta, se aude o pocnitura sub masina. Daca s-a auzit de ex. la o curba brusca spre stanga, nu se va mai auzi la oricate curbe spre stanga se iau, ci se va auzi la urmatoarea curba brusca spre dreapta... apoi nu se va mai auzi din nou decat la o curba spre stanga, si tot asa.

Cauza: suruburile care strang semipuntea (subframe) se slabesc in timp, si semipuntea incepe sa se miste intr-o marja de 1-2 mm la schimbari bruste de directie. Se poate observa aceasta marja la o inspectie vizuala atenta a suruburilor.

Rezolvare (VAG): Exista o informare de fabrica pentru rezolvarea acestei probleme. Ea consta in montarea unor saibe speciale (cod 7M3 499 349A) concomitent cu inlocuirea suruburilor cu unele noi si strangerea acestora la cuplu (codul este numai pt. saibe).

Sfat: nu incercati sa strangeti mai tare suruburile deja existente sau sa montati saibele cu suruburile vechi. Prima solutie rezolva doar temporar problema, iar a doua nu este sigura, pentru ca filetul unui un surub la prima strangere se intinde iar la a doua strangere, desi efectuata la cuplu sau chiar mai tare, nu va mai exercita aceiasi forta de apasare.

In PDF-ul atasat regasiti buletinul tehnic emis de VAG pentru problema in cauza. Un search pe google dupa codul saibelor va transmite si catre alte forumuri pe care s-a discutat problema.

Bafta.
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  2007.04.02_front_suspension_knocking_noise_ALL.pdf ( 366.62k ) Numarul de Transferari: 21
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Feb 18 2011, 12:32 PM
Trimis la #69


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Pentru mine asta chiar e o informatie utila exact in momentul asta.
Multumesc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj Feb 18 2011, 12:52 PM
Trimis la #70


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



Ma bucur si cu placere! Imi mai poti multumi cu know-how privind modificarile 2.0 TDI, cand oi avea $ necesari (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/Haling.gif)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Feb 18 2011, 04:26 PM
Trimis la #71


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Oricand cu cea mai mare placere.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj Feb 19 2011, 12:06 PM
Trimis la #72


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



...si un link extrem de elocvent privind montarea acelor saibe.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Feb 20 2011, 10:01 PM
Trimis la #73


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Va doresc multa bafta cu aceasta incercare de a repara eroarea de proiectare de la volzgaban.
Eu unul mi-am inlocuit cu mana mea acele suruburi in septembrie 2010 (inlocuit suruburi si adaugat saibe la subframe) si trosnitul mi-a revenit in ianuarie.

Deci... Daca pe timp de iarna, cand nu bruschez masina, mi-a rezistat doar 4 luni acel workaround, eu unul ma declar dezamagit.

Sper ca voi sa aveti mai mult noroc decat mine! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Mar 22 2011, 02:41 AM
Trimis la #74


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Cand voi face revizia la vara am pregatit "subframe reloaded".
Voi incerca sa imi schimb fiecare surub al subframe-ului ca sa fiu sigur ca totul e inchegat din nou. Daca mai trosneste si dupa asta, e clar ca trebuie sa adaugam inca un reper pe foaie de revizie...

Va rog sa imi permiteti sa va prezint... cosmarul meu:
(IMG:http://img10.imageshack.us/img10/8800/img5261wc.th.jpg)

Stiam eu de ce am cerut dinamometrice de ziua mea... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 22 2011, 10:37 AM
Trimis la #75


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Imi spuneti, va rog, la ce cuplu trebui stans surubul care intra in partea incercuita a flansei din imaginea de mai jos?

(IMG:http://i1237.photobucket.com/albums/ff469/vladpanut/Brackets.jpg)


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Mar 22 2011, 11:19 AM
Trimis la #76


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Pai conform pozei lui adyp2003 50Nm +90grade.
Multumesc pentru poza Adi. Sambata eram exact la capitolul asta doar ca nu am stickerele pe pungulite (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Mar 22 2011, 12:10 PM
Trimis la #77


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Ma bucur ca pot ajuta si eu cu ceva comunitatea. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Atentie:
- surubul mare care prinde LCA mounting bracket de body se strange la 70 NM + 90 grade;
- cele doua suruburi mici care prind LCA mounting bracket de subframe se strang la 50 NM + 90 grade.

Si cred ca va jucati si prin zona asta, deci inca o data atentie!
Cele trei piulite M10 care prind pivotul de LCA se strang la:
- 60 Nm pentru LCA din fier turnat;
- 100 Nm pentru LCA din foaie de tabla de fier SAU turnate din aluminiu.
Piulita de deasupra pivotului (axul pivotului) se strange la 60 Nm parca.

Voi verifica azi cand am nitel timp si voi posta tot pomelnicul detaliat, ca sa nu va mai chinuiti cu stickerele de pe pungulite. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
De aceea am sa va rog sa mai aveti putina rabdare ca de abia m-am trezit si tre sa ma urnesc spre job. (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Mar 22 2011, 05:15 PM
Trimis la #78


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Am revenit. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
De la ELSA citire:

(IMG:http://img534.imageshack.us/img534/1791/poza0.th.jpg) (IMG:http://img827.imageshack.us/img827/4170/poza5j.th.jpg)

(IMG:http://img815.imageshack.us/img815/6264/poza1c.th.jpg) (IMG:http://img836.imageshack.us/img836/2932/poza2j.th.jpg) (IMG:http://img34.imageshack.us/img34/8484/poza4v.th.jpg)


Specified torques
Component Specified torque
1) Subframe to body - Use new bolts (2 bucati) *** 70 Nm + 90°
Surubul #16 din figura - spre spatele masinii/subframe-ului
Recomand sa fie inlocuite cu N-908-235-01, care sunt cu 10mm mai lungi decat surubul initial (asta nu afecteaza cu nimic) si au saibe pentru o mai buna fixare.
Totodata, recomand celor care se plang de trosnituri, cand vireaza brusc, sa instaleze si saibele cu codul 7M3-499-349-A. Acestea sunt facute din tabla perforata, cu rolul de a "musca" din cele doua suprafete care au tendinta sa alunece una peste cealalta in cazul virajelor luate brusc. Atentie! Se instaleaza intre subframe si caroserie (body), NU intre bracket (consola laterala) si subframe.
Pentru cei care vor totusi sa stie codul surubului initial, acesta este: N-106-403-01.

2) Mounting bracket to body - Use new bolts (2 bucati) *** 70 Nm + 90°
Surubul #6 din figura - prinde corpul metalic al bucsei mari a basculei (numit "mounting bracket") de caroserie.
Recomand ca si acestea sa fie inlocuite cu N-908-235-01, care sunt cu 20mm mai lungi decat surubul initial (asta nu afecteaza cu nimic) si au saibe pentru o mai buna fixare.
Atentie: bucsa mare a basculei e cea dinspre spatele masinii si are 3 suruburi (doua mici si unul mare). Surubul #6 este cel mare...
Sa nu facem confuzie intre "bracket" (consola laterala a subframe-ului) si "mounting bracket" (corpul metalic al bucsei mari).
Pentru cei care vor totusi sa stie codul surubului initial, acesta este: N-910-398-02.

3) Bracket to body - Use new bolts (2 bucati) *** 70 Nm + 90°
Surubul #7 din figura - prinde consola laterala de caroserie.
Este acel surub accesibil prin gaura din centrul bratului.
Cod: N-910-398-02.

4) Subframe to bracket - Use new bolts (2 bucati) *** 70 Nm + 90°
Surubul #18 - inspre fata masinii
Cod: N-105-286-02

5) Mounting bracket to bracket - Use new bolts (4 bucati) *** 50 Nm + 90°
Surubul #5 - cele doua suruburi mici ale bucsei mari a bratului
Cod: N-105-797-02 ---> lungime 76mm. Atentie: pe Octavia 2 1.9TDI am gasit in ETKA, ca am alte suruburi mai scurte, de 70mm: N-105-607-02. Nu stiu exact ce suruburi trebuie aici. La GTI il arata doar pe cel de 76mm prin toate diagramele, iar la 1.9TDI am vazut intr-o diagrama 76mm, iar in alta 70mm...

6) Swivel joint to cast steel suspension link - Use new nuts (6 bucati) *** 60 Nm
Swivel joint to sheet steel or forged aluminium suspension link - Use new nuts (6 bucati) *** 100 Nm
Piulita #14 - aceeasi piulita se strange la valori diferite de cuplu in functie de tipul bratului
Cod: N-103-320-02

7) Anti-roll bar to subframe - Use new bolts (4 bucati) *** 20 Nm + 90°
Surubul #17
Cod: N-910-734-01

8) Steering box to subframe - Use new bolts (4 bucati).
Always renew clamp on 1st and 2nd generation steering boxes (modelele produse pana in 2008 inclusiv) *** 50 Nm + 90°
Surubul #8 din figura cu caseta de directie
Cod: N-105-797-02

9) Piulita #12 - prindere ax pivot - 60 Nm
Use new nuts (2 bucati)
Cod: N-909-429-01

10) Surubul #30 - prindere bucsa mica bascula de consola laterala *** 70Nm + 180°
Use new bolts (2 bucati)
Cod: N-101-410-03


Caution
From model year 08, HeliCoil inserts are installed in the pendulum support connection in the 02Q gearboxes.
Use a bolt with hardness class 10.9 for this and all other gearboxes.
If there is no HeliCoil insert in the 02Q gearbox, use bolts with the strength class 8.8 and the corresponding torque setting.

Bolt Specified torque
M10 x 35 strength class 8.8 Use new bolt 40 Nm + 90° further
M10 x 35 strength class 10.9 Use new bolt 50 Nm + 90° further
-----------
M10 x 75 strength class 8.8 Use new bolt 40 Nm + 90° further
M10 x 75 strength class 10.9 Use new bolt 50 Nm + 90° further
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Mar 22 2011, 05:54 PM
Trimis la #79


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Iti arunca omul un os... si tu.... (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Mar 22 2011, 06:30 PM
Trimis la #80


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Stiu, stiu... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Imi place sa povestesc cosmarul cu lux de amanunte. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th October 2024 - 04:26 AM